Poldark, czyli Aidan Turner w wielkiej telewizyjnej roli.

Dzisiaj, świąteczny poniedziałek może część z was ma czas żeby odpocząć, żeby rozkoszować się słodkim lenistwem. Jeżeli tak, to na pewno po przeczytaniu, co dzisiaj mam wam do zaoferowania rzucicie się w wir nowego serialu od BBC One.

podlark and demelza

„Poldark” jest historią osadzoną w XVIII-wiecznej Anglii, a dokładnie Kornwalii. Ross Poldark powraca w rodzinne strony po 3 latach walki w Amerykańskiej Wojnie o Niepodległość, żeby znaleźć się w zupełnie innej rzeczywistości niż ta, którą znał: jego ojciec zmarł, rodzinna posiadłość jest w ruinie, a jego ukochana jest zaręczona z jego kuzynem. Będąc w potrzebie zatrudnia młodą Demelzę jako kuchenną, tym samym ratując ją przed pobiciem, a siebie wystawiając na plotki wśród lokalnej arystokracji.

W roli młodego i zdecydowanego Rossa Poldarka możemy zobaczyć, znanego z trylogii o Hobbicie, Aidana Turnera. Po części jego udział w tej produkcji skłonił mnie do zapoznania się z nią.Turner prezentuje się znakomicie, a jego postać jest bardzo charyzmatyczna. Ross pochodzi z tzw. wyższej sfery, ale mimo to nie stoi ponad wszystkimi innymi. Stara się im pomóc, niezależnie od tego co ludzie powiedzą. Przejmuje się losem jego pracowników, wspiera ich i otwiera kopalnie, aby móc zapewnić najbiedniejszym lepszy byt. Młody Poldark jest bardzo zdecydowany w swoich działaniach, robi wszystko żeby postawić na swoim. Zdecydowanie różni się od swojego kuzyna Francisa i innym jemu podobnym.
W roli Demelzy obsadzona została Eleanor Tomlinson. Aktorka pojawiła się już w kilku większych produkcjach, jak np. „Alicja w Krainie Czarów” czy „Iluzjonista”. Można było zobaczyć ją też w telewizji, w mini serialach „Biała Królowa” i „Death comes to Pemberley”. Jej filmografia prezentuje się całkiem dobrze, a mimo to, właśnie rola młodej Demelzy uważana jest za przełomową. Tomlison i jej rude loki idealnie pasują do nieśmiałej i niepewnej dziewczyny. Jest szczera w swoim zachowaniu i za wszelką cenę chce wspomóc Rossa w jego działaniach. Z czasem rozkwita niczym kwiaty, które zbiera na łące niedaleko domu.
Na uwagę zasługuje Ruby Bentall w roli Verity Poldark, kuzynki Rossa. Uważana za starą pannę dziewczyna jest niezwykle miła i uprzejma. Z Rossem nawiązują niezwykłą nić porozumienia, pomaga Demelzie przemóc się i uwierzyć we własne możliwości. Verity robi wszystko czego oczekuje od niej rodzina, mimo że przez to jej życie przepełnione jest cierpieniem.

Serial w jego pierwszej odsłonie będzie liczył 8 odcinków, z czego w tej chwili zobaczyć można 5 z nich. Dramat jest oparty na książkach Winstona Grahama, a podobny serial o tym samym tytule można było zobaczyć pomiędzy 1975 a 1977 rokiem. Godzinne odcinki są świetnie zrobione. Możemy podziwiać przepiękne, kornwalijskie widoki oraz zapoznać się z kulturą panującą w tamtych czasach. Przepychanki Rossa z resztą rodziny, czy udziałowcami kopalni nadają rytm całości. Wesoła i wrażliwa Demelza jest jej dopełnieniem. Kolejne decyzje Rossa odbierane są negatywnie przez lokalne społeczeństwo, co tylko pokazuje jak ludzie z pieniędzmi wywyższali się na tle innych. To, co ludzie o nim myślą definiuje go jako człowieka, mimo że prawda jest całkowicie inna.
Produkcje BBC należą do bardzo dobrych, szczególnie te kostiumowe. Charakteryzują się niezwykłą dbałością o szczegóły, świetnie dobraną obsadą i piękną muzyką. „Poldark” fantastycznie to pokazuje. Turner i Tomlinson w swoich rolach są fantastyczni i już zyskali wielu nowych fanów. Serial jest przede wszystkim skierowany, do damskiej części publiczności, ale mężczyźni też znajdą tam coś dla siebie. Osobiście, nie mogę doczekać się kolejnych odcinków i ubolewam nad długością pierwszego sezonu. Odcinki są, co prawda, godzinne, dużo się w nich dzieje, ale oczekiwanie na kolejny sezon będzie bardzo ciężkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *