Stranger Things, czyli najlepszy serial tego lata!

Niektórzy, uprzywilejowani ludzie internetu mieli okazję zobaczyć Stranger Things przed innymi. Już wtedy huczało, że to jest najlepsze, co Netflix do tej pory zrobił, komplementy lały się strumieniami, zachwytom nie było końca. Oczywiście, obejrzeć miałam zamiar przed tym całym zamieszaniem, ale mimo to podchodziłam do sprawy z dość dużą rezerwą. Fakt, oglądam różne rzeczy, ale zdecydowanie nie jestem fanką kina grozy, horrorów i różnych strasznych rzeczy, po których mogą przyśnić się w nocy koszmary. Przy Stranger Things można się wzdrygnąć, ale to nie jest tutaj najważniejsze. Ogromna tajemnica tak napędza fabułę, że nie można oderwać się od ekranu.

Przenosimy się zatem do lat 80. ubiegłego wieku, kiedy nie było telefonów komórkowych, nikt nie słyszał o Pokemon GO, a filmy pożyczano z wypożyczalni i potem oglądano na kasetach VHS. Dzieci uciekały z domu, aby bawić się z kolegami albo grać w RPG, jak nasi mali bohaterowie. Tak rozpoczyna się pierwszy odcinek. Kiedy się rozstają, jeden z nich znika, a w mieście pojawia się dziwna dziewczynka. Mama chłopaka odchodzi od zmysłów, bo wie, że tego, co stało się z jej dzieckiem nie można racjonalnie wytłumaczyć. Tak samo jest też z fabułą serialu. Gdyby ją streścić, wydałaby się banalnie głupia i nikt nie chciałby Stranger Things obejrzeć (#TyleStracić).

Nowy serial Netfliksa to pochwała w kierunku magicznych lat 80., które większość z nas pamięta tylko z ekranów telewizorów właśnie. Polska popkultura zaczęła się kształtować jakieś 25 lat temu, podczas gdy za oceanem żyła pełną piersią i miała się znakomicie. Przywiązanie do szczegółów jest na najwyższym poziomie. Od tego, czego młodzież słucha, nosi i robi, do wystroju wnętrz i oczywiście easter eggów. Wszystko tutaj jest na swoim miejscu, każda postać ma swój cel. Scenariusz napisano w taki sposób, aby stopniowo angażował widza i ten nie mógł przerwać oglądania. Stanger Things liczy 8 odcinków, ale nie traktowałabym go, jak serial w dosłownym tego słowa znaczeniu. Ogląda się to bardziej, jak film i tak też jest zrealizowany. Jest mroczny, kiedy musi, ale też potrafi zaszaleć i sprzedać jakiś żart. Stranger Things uzależnia od pierwszych minut. A jeżeli ktoś jest fanem Goonies, Gremlinów albo E.T., to właśnie znalazł nową miłość.

Aktorsko jest jeszcze lepiej niż fabularnie. Winona Ryder w roli zrozpaczonej matki, która nie traci nadziei i ciągle wierzy w znalezienie syna, jest fantastyczna. Jest to jej najlepsza rola od kilku lat. Na uwagę zasługuje również David Harbour, czyli szeryf małego miasteczka, który z czasem zaczyna wierzyć we wszystko, co Joyce mówi. Jednak prawdziwymi gwiazdami Stranger Things są dzieci. Zazwyczaj jest tak, że małoletni bohaterowie są jedynie nie najlepszym uzupełnieniem filmów czy seriali. Narzekamy na to, jakie są sztywne i bez wyrazu. Tutaj jest inaczej. Tutaj jest genialnie. Millie Bobby Brown jest najbardziej przyciągającym elementem serialu. Dziewczynka gra małą Eleven, która bardzo mało mówi, jest nieśmiała, wycofana i samą mimiką potrafi zdziałać cuda!
Stranger Things zachwyci każdego. Nawet kogoś, kto nie przepada za tego typu produkcjami (patrz – ja). Przemyślana fabuła, brak przypadku, zaangażowanie aktorów i realizacja sprawiają, że nawet potwory nie są mi straszne i oglądam z zapartym tchem, ciekawa, co wydarzy się dalej. Ba, nawet, kiedy wielka tajemnica zostaje rozwiązana, dalej brniemy w kolejne odcinki. To jest tak dobre!

2 comments on “Stranger Things, czyli najlepszy serial tego lata!

  1. Zapraszamy do świata STRANGER THINGS!
    Mrok znów zbliża się do Hawkins … Jeszcze straszniejszy i znacznie bardziej niebezpieczny. Czy jesteś gotowy by się z nim zmierzyć?
    Zapraszamy Was do zapisywania się do kolejnej, 36., edycji Mistrza Przetrwania. Tym razem przeniesiemy się w świat kolorowych lat 80., do uniwersum przeboju tego lata – serialu STRANGER THINGS.
    Zapisy potrwają przynajmniej do 20 listopada.
    http://www.MistrzPrzetrwania.cba.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *